8 yıl aradan sonra tarihi buluşma! Karşılıklı hediye jesti

Yerel seçimler sonrası önce anamuhalefet ardından iktidar kanadından gelen “siyaseti normalleştirme” mesajlarının oluşturduğu ılıman iklim, dün AK Parti Genel Merkezi’nde gerçekleşen tarihi buluşma ile taçlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde CHP Genel Başkanı Özgür Özel’i kabul etti. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı döneminde 8 yıllık aranın ardından bir CHP lideriyle ilk kez yeniden bir araya geldi. Görüşme, 1 saat 35 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve CHP lideri Özel arasında merakla beklenen görüşme, dün AK Parti Genel Merkezi’nde gerçekleşti. Görüşmeye saatler kala AK Parti Genel Merkezi’ne çıkan tüm yollarda yoğun güvenlik önlemleri alındı. Genel Merkez’e yakın mesafede bulunan Armada AVM’nin etrafında bazı yollar trafiğe kapatılırken, bu yollardaki park halindeki tüm araçlar çekildi. Kapatılan yollara Cumhurbaşkanlığı korumaları konuşlanırken, yol kenarlarındaki çöp konteynırlarının da başka bir alana taşınması dikkati çekti.

ÖNCE KORUMALAR GÖRÜŞTÜ

Erdoğan-Özel görüşmesine bir saat kala CHP liderinin yakın koruma ekibi AK Parti Genel Merkezi’ne geldi. Özel’in ekibi burada, parti korumalarıyla değerlendirmeler yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan için ise Genel Merkez’e geldiğinde uygulanan rutin güvenlik prosedürü dünkü görüşme için de aynen uygulandı. Bu kapsamda, keskin nişancılar partinin civarında bulunan binaların üst katlarında görev yaparken, bomba ihtimaline karşı jammer yüklü araçlar genel merkezin çevresinde hazır bulunduruldu.

Erdoğan, görüşmeden 10 dakika önce Genel Merkez’e -2’nci kattan girdi. Özel ise görüşme saati olan 16.00’da Genel Merkez’e özel bir Vito araçla geldi. Özel’in yanında eski Washington Büyükelçisi CHP İstanbul Milletvekili Namık Tan’ın yanı sıra, özel kalem müdürü ile basın danışmanı da yer aldı. Namık Tan’ın büyükelçilik geçmişi nedeniyle protokol kurallarını çok iyi bilmesinin görüşmede yer almasında etkili olduğu ifade edildi. Özel ve beraberindekileri genel merkez kapısında AK Parti Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş ve Cumhurbaşkanlığı Protokol Müdürü Barkın Kayaoğlu karşıladı. Özel ve Tan arabadan indikten sonra, Elitaş ve Kayaoğlu ile tokalaşarak hemen binaya geçti.

KORİDORDA KARŞILADI

Genel Merkez binasına girdikten sonra asansörle Erdoğan’ın makam odasının bulunduğu 8’nci kata çıkan Özel’i Erdoğan asansörün önünde karşıladı. İki lider el sıkıştıktan sonra ayaküstü selamlaşarak, görüşme odasına geçti. Karşılamaya ilişkin paylaşılan fotoğraflarda Erdoğan ve Özel’in gülümseyerek tokalaştığı görüldü. Erdoğan’ın konuğunu koridora çıkarak asansör önünde karşılaması da ziyarete ilişkin dikkat çeken notlar arasında yer aldı.

Erdoğan-Özel görüşmesi 1 saat 35 dakika sürdü. CHP lideri görüşmenin ardından tarihi buluşmaya tanıklık eden yerli ve yabancı medya ordusuna herhangi bir açıklama yapmaksızın, AK Parti Genel Merkezi’nden ayrılarak, CHP Genel Merkezi’ne geçti. AK Parti kurmayları, görüşmenin çok olumlu bir havada geçtiğini söyledi.

LİDERLER KARŞILIKLI HEDİYELEŞTİ! ERDOĞAN’DAN BAL ÖZEL’DEN MESİR MACUNU

Erdoğan görüşmede Özel’e, Milli Saraylar’dan bir fincan takımının yanında, memleketi Rize’den çay ve bal hediye etti. Özel ise Erdoğan’a, Paşabahçe’nin “Gururla” serisinden “Cumhuriyet Ateşi” isimli objeyi hediye ederek bu jeste karşılık verdi. Özel, ayrıca yanında Manisa’daki Uluslararası Mesir Macunu Festivali’nden getirdiği mesir macununu Erdoğan’a takdim etti.

FORSLU BAYRAK

– Görüşme öncesi görüntü almak için kameraların kabul edildiği salonda, Erdoğan ve Elitaş’ın yanı sıra, Erdoğan’ın Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan ile İletişim Başkanı Fahrettin Altun da hazır bulundu. Görüşmeye geçildiği sırada ise salonda yalnızca Erdoğan, Özel, Elitaş ve Tan kaldı. Erdoğan ve Özel’in oturduğu koltukların hemen arkasında iki AK Parti ve birinin üzerinde Cumhurbaşkanı forsu bulunan iki Türk bayrağı yer aldı.

ÜÇÜNCÜ KOLTUK BOŞ KALDI

– Özel, Erdoğan’ın sağ tarafındaki koltuğa otururken, Erdoğan’ın solunda kalan koltuk ise boş kaldı. AK Parti kaynakları üçüncü koltuğun özel bir nedenle yerleştirilmediğini, salonun normal düzeninin bu şekilde olduğunu ifade ettiler. Görüşmede, Elitaş ve Tan ise karşılıklı koltuklarda oturdu. Görüşme sırasında, konuklara Erdoğan’ın genel misafir prosedürüne uygun şekilde kuru pasta ve kuruyemiş ikram edildi.

KIYAFETLERDE UYUM

İki liderin de görüşmeye gelirken, lacivert takım elbise içine mavi gömlek ve lacivert kravat takmayı tercih etmesi dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir