Aktarmasız İstanbul-Sivas YHT seferleri başlıyor: İlk sefer Mayıs’ta

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Sivas-Ankara yüksek hızlı tren (YHT) hattını kullananların taleplerini doğrultusunda aktarmasız olarak İstanbul-Sivas YHT seferlerinin başlatılacağını açıkladı.

‘1 YILDA 971 BİN YOLCU SEYAHAT ETTİ’

DHA’nın aktardığına göre Bakan Uraloğlu yaptığı yazılı açıklama ile Ankara-Sivas YHT hattına ilişkin bilgiler de paylaştı.

Hattın 26 Nisan 2023 tarihinde hizmete girmesiyle Ankara-Sivas arasındaki mesafenin 603 kilometreden 405 kilometreye, 12 saat olan seyahat süresinin 2 saate düştüğünü aktaran Uraloğlu, Ankara-Yozgat arasının da 1 saat düştüğünü kaydetti.

Güzergah üzerindeki 8 istasyon ile hizmet vermeye başlayan hızlı tren hattının Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli ve son olarak da Sivas’a ulaştığını belirten Uraloğlu, “Kırıkkale, Yozgat ve Sivas illerimizin de Ankara merkezli hızlı tren ağına bağlanması ile bu illerimizde yaşayan yaklaşık 1,3 milyon vatandaşımız hızlı trenle seyahat etme imkanına kavuştu. Ankara-Sivas arasında günde karşılıklı 3+3 sefer olarak işletilen YHT ile 26 Nisan 2023 tarihinde hizmete girmesinden bu yana geçen 1 yılda 971 bin yolcu seyahat etti” dedi.

İLK AKTARMASIZ YOLCULUK 4 MAYIS’TA

Sivas ve Ankara’dan YHT ile seyahat eden yolculardan gelen aktarmasız Sivas-İstanbul sefer talepleri doğrultusunda çalışmaların tamamlandığını bildiren Uraloğlu, “Sivas’tan 4 Mayıs saat 13.00’da hareket edecek yüksek hızlı trenimiz ekspres ve aktarmasız olarak İstanbul’a devam edecek. 483 yolcu kapasitesine sahip setler kullanılarak işletilecek ekspres trenlerimiz İstanbul’dan da 08.40’ta hareket edecek, Sivas’a 15.58’de varacak, Sivas’tan 13.00’te hareket edecek ve İstanbul’a 20.08’de ulaşacaktır” açıklamasında bulundu.

İstanbul-Sivas seferinin 7 saat 18 dakika, Sivas-İstanbul seferinin ise 7 saat 8 dakika sürmesi planlanıyor.

Ekspres yüksek hızlı trenler, Sivas-İstanbul arasında Yozgat, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Arifiye ve Pendik’te duracak.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir