ÇEDES projesinde seçim ‘hikayesi’: Aday olmam için hepsi kapıma gelecek

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı ile imzaladığı “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum” (ÇEDES) Projesi kapsamında, okullarda “okuma etkinliği” adı altında ilçe vaizi tarafından öğrencilere Diyanet İşleri Başkanlığı’na ait “Hikayelerle Çocuklara 40 Ayet” isimli kitap okutuldu. Kitabın içinde yer alan “Seçim” bölümünde siyasi propagandaya yer verildi.

Yenigün Gazetesi’nden Sıla Arabacıoğlu’nun haberine göre, İzmir’de Foça İlçe Müftülüğü’nün sosyal medya hesabından, ÇEDES Projesi kapsamında ilçe vaizi Şeyma Şenocak’ın derse girerek Diyanet İşleri Başkanlığı’na ait “Hikayelerle Çocuklara 40 Ayet” isimli kitabı okuttuğu paylaşıldı.

Müftülüğün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada da “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum Projesi (ÇEDES) kapsamında başkanlığımız yayınlarından oluşan ‘40 Ayet’ isimli kitabın bu haftaki okuma ve tahlili ilçe Vaizi Şeyma Şenocak tarafından gerçekleştirildi. Sonrasında öğrencilerle birlikte kitabın mütalaası yapıldı” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan Konak ilçesinde bazı okullarda yine Diyanet İşleri Başkanlığı’na ait “Hoşgeldin Ramazan” isimli kitabın öğrencilere ücretsiz olarak dağıtıldığı öğrenildi.

Bunun yanı sıra okullarda dağıtılan iki kitap da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın “Çocuk Dostu Kitap” listesinde yer alıyor.

KİTAPTA SEÇİM BÖLÜMÜ: KAYBEDEN BAŞKAN HALKI SUÇLADI

İlçe vaizi tarafından öğrencilere okutulan kitabın içinde dikkat çeken bir kısım yer alıyor. Özellikle yerel seçimlerin ardından yapılan okuma etkinliğinde “Seçim” başlığı altında anlatılan hikayedeki siyasi propaganda dikkat çekti. Söz konusu hikaye şu şekilde:

“Belediye başkanı, seçimi kazanır kazanmaz, hizmet etmek için kolları sıvadı. İlçenin kalkınması için gecesini gündüzüne kattı, durmadan çalıştı. Ama bir sonraki seçimlerde olacağı bu ya seçimi kaybetti. Üzülmüştü üzülmesine ama çok da dert etmedi. Karısı kendinden daha çok üzülmüştü. Girip çıkıp ‘O kadar hizmet ettin, sana bu yapılır mıydı?’ deyip duruyordu. ‘Aman Hanım’ dedi, ‘Yüce Allah ne buyuruyor? İnsana nimet verdiğimizde yüz çevirir ve yan çizer. İnsan kendisine sayısız nimeti veren Rabbine yüz çeviriyor da birkaç sene hizmet ettim diye, bana mı yüz çevirmeyecek? Sabret hele, dönüp dolaşıp yeniden aday olmam için hepsi kapıma gelecek.’ Karısı ihtimal vermedi. Yeni başkan, ilçeye hizmet etmek için kılını bile kıpırdatmadı. Yeni dönemde, ilçede taş üstüne taş konmadı. Bir sonraki seçimler yaklaştığında, herkes eski başkana gelip, tekrar aday olması için âdeta yalvarıyordu. ‘Nereden bildin böyle olacağını?’ dedi karısı. ‘Bunu bilmeyecek ne var? Sana insana nimet verdiğimizde yüz çevirir ve yan çizer diye bir ayet söylemiştim ya. İşte onun devamı insan başına bir kötülük gelince de yalvarmaya koyulur diye bitiyordu’ dedi eski başkan gülerek.”

EĞİTİM-SEN’DEN TEPKİ: OKULLARDA SİYASİ İÇERİKLİ YAYINLAR YASAK

Uygulamaya tepki gösteren Eğitim-Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Nafiz Ceylan, “Milli Eğitim Bakanlığı; Diyanet, tarikatlara ait vakıf ve dernekler ile yaptığı protokollerle eğitimin kamusal görevini aksatmaktadır. Eğitim bir haktır. Yapılanlar ise laik, demokratik eğitime bir darbedir” dedi.

“Okullarımızda bugüne kadar zaten din dersi veriliyordu. Ama son yıllarda iktidar eğitimi ticarileştirme, dinselleştirme ve özelleştirmeye yönelik çabalar içindedir” diyen Ceylan, “Okullarımızda Milli Eğitim Temel Kanunu’na aykırı içerikli kitaplar ve konular işlenmektedir. Bunlar çocuklarımıza hiçbir şey kazandırmamaktadır. Aksine çocuklarımızın aklıyla oynamaktadır. ÇEDES Projesi’ne mutlaka son verilmelidir, eğitim okullardaki öğretmenlere bırakılmalıdır. Siyasi içerikli bir yayının okullara girmesi yasaktır. Toplumu ayrıştıran bu tür yayınlara karşı önlem alınmalı” şeklinde konuştu.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir