EURO 2024’te bir ilk yaşanacak! Son teknoloji topun detayları belli oldu

A Milli Futbol Takımı’nın da mücadele edeceği EURO 2024’te kullanılacak top bir ilki beraberinde getirecek. UEFA, Adidas’la ortak tasarladığı topla birlikte yeni bir teknolojiyi ilk kez kullanmış olacak.

İşte Avrupa Şampiyonası tarihine damga vuran toplar:

EURO 1968: TELSTAR ELAST

EURO 1968’de kullanılan Telstar topu, adını Telstar iletişim uydusundan almıştır. Telstar futbol topu, dış görünüşü de küresel olan, siyah-beyaz noktaları olan ve futbol topuna benzeyen Telstar iletişim uydusundan alınmıştır.

EURO 1972: TELSTAR DURLAST

4 yıl önce kullanılan versiyonun geliştirilmiş halidir. Topun, suya direnci geliştirildi ve kaplaması yenilendi.

EURO 1980: TANGO RIVER PLATE

1978 yılında ilk kez kullanılan Tango topu, EURO 1980’de de kullanıldı.

EURO 1984: TANGO MUNDIAL

Bir önceki topa göre büyük değişimler içeriyor. Yeni bir malzemeyle yapılan ve katmanlamasında değişime gidilen Tango Mundial, tarihte deri olarak üretilmeyen ilk top.

EURO 1988: TANGO EUROPA

Suya karşı dayanıklılık, gelişmiş bir kaplama ve yeni bir dikişleme yapıldı.

EURO 1992: ETRUSCO UNICO

Karmaşık tasarımını İtalya’nın antik tarihinden alan bu top, daha önce 1990 Dünya Kupası ve 1992 Yaz Olimpiyatları’nda kullanılmıştı.

EURO 1996: QUESTRA EUROPA

İlk renkli maç topu. 1994 Dünya Kupası’nda kullanlan Questra’nın değişik bir vesiyonu olan bu topun tasarımı için aslanlar, kırmızı güller ve İngiltere’nin ev sahipliğinden esinlenildi.

EURO 2000: TERRESTRA SILVERSTREAM

Topun adı ve tasarımı ev sahibi ülkeler olan Belçika ile Hollanda’nın su yollarıyla bağlantılı. Adidas için teknolojik bir dönüm noktası olan bu top, dış katmanı daha yumuşak hale getirilmiş ve top kontrolünü kolaylaştırmıştır.

EURO 2004: ROTEIRO

Roteiro kelimesi, Portekizce’de “yol haritası” veya “navigasyon” olarak tercüme edilir. Topun tasarımında maçlarda yer alan takımların isimleri, tarihi, stadyumu ve orta noktanın koordinatları bulunuyor.

EURO 2008: EUROPASS

Europass, oyunculara daha iyi kavrama sağlayan özel bir dokuya sahipti. Finalde ise Europass Gloria isimli top kullanıldı.

EURO 2012: TANGO 12

1980’lerde kullanılan Tango serisinin dönüşünü işaret eden bu top, Polonya ve Ukrayna’nın bayraklarından esinlenerek tasarlanmıştı. Tasarımda her iki ev sahibi ülkenin kırsal alanlarında bir gelenek olan kağıt kesme dekoratif sanatını kutlayan üç grafik vardı.

EURO 2016: BEAU JEU

Türkçe çevirisi “Güzel Oyun” olan Beau Jeu’nun yapımında ev sahibi Fransa’nın bayrağı mavi, beyaz ve kırmızıdan esinlenildi.

EURO 2020: UNIFORIA

Bu top, turnuvanın 60. yıldönümünü kutlayacak. Tasarımda topun içinden geçen siyah fırça darbesi stili çizgiler bulunuyor. Farklı kültürlerin bir araya gelişini temsil eden parlak açık renklerle de birleştirildi.

EURO 2024: FUSSBALLIEBE

Almanca’da “futbol sevgisi” anlamına gelen FUSSBALLLIEBE, Adidas Connected Ball Teknolojisini ilk kez bir EURO’da kullanıyor ve UEFA’nın video yardımcı hakemlik karar alma sürecine katkıda bulunuyor. Tasarım, topun hareketini ve oyunun enerjisini temsil ederken cesur renklerin kullanımı, rakip ulusların getirdiği canlılığı kutluyor. Turnuva stadyumlarının her birinin illüstrasyonları, ev sahibi şehrin adının yanında topun üzerinde görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir